Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Herné konzoly

Ako vybrať hernú konzolu?

Pri výbere hernej konzoly sa celý hráčsky svet delí na dve skupiny. Buď ste fanúšikom tzv. PS alebo X box. Ak chcete hernú konzolu darovať, odporúčame si túto skutočnosť nenápadne vopred zistiť. Ak si vyberáte hernú konzolu sami pre seba, pozrite si portfólio hier, ktoré sú pre dané konzoly na trhu k dispozícií. 
 
 

Ktorú konzolu si vybrať? Aké sú rozdiely medzi  Playstation 4 a Xbox One? 

Dizajn a rozmery

Playstation 4:
- 275 (šírka) x 53 (výška) x 305 mm (dĺžka), váha 2,7kg.
- Dá sa postaviť nielen horizontálne ale aj vertikálne. Ak chcete používať konzolu v tejto polohe, odporúčame si rovno zaobstarať aj stojan, ktorý konzolu udrží vo vertikálnej línií.
 
Xbox One:
- 333 (šírka) x 79 (výška) x 274 mm (dĺžka), váha 3,2kg.
- Je oproti PS4 širší. Herná konzola X1 sa nedá postaviť vertikálne. 
 

Výkon

Playstation 4:
Procesor (CPU)x86 64bit AMD Jaguar, 8 jadier (1,60Ghz) 
Grafický procesor (GPU) 1,84 TFlop, AMD-Radeon novej generácie (800MHz)
Pamäť 8GB DDR3 (5500 MHz)
Pevný disk 500 GB, zabudovaný, vymeniteľný
Čítacia Mechanika Blu-ray (6x/DVD 8x) (iba na čítanie)
Vstup/Výstup 3xSuper-Speed USB (3,0), AUX (pre PS Camera)
Sieťová komunikácia Ethernet, IEEE 802.11 b/g/n (2.4 GHz), Bluetooth 2.1 (EDR)
AV výstup HDMI in/out, Analógový AV výstup, Digitálny výstup (optický)
 
Xbox One: 
Procesor (CPU)x86 64bit AMD Jaguar, 8 jadier (1,75Ghz)
Grafický procesor (GPU) 1,23 TFlop, AMD-Radeon novej generácie (853MHz)
Pamäť 8GB DDR3 (2133 MHz)+32 MB eSRAM
Pevný disk 500 GB, zabudovaný
Čítacia Mechanika Blu-ray (6x/DVD 8x) (iba na čítanie)
Vstup/Výstup 3xSuper-Speed USB (3,0), AUX (pre Kinect)
Sieťová komunikácia Ethernet, IEEE 802.11 b/g/n (2.4 GHz)
AV výstup HDMI in/out, Analógový AV výstup, Digitálny výstup (optický)
 
 

Členstvo

Na oboch herných konzolách je možnosť zakúpenia členstva, vďaka ktorému sa môžete hrať hry online. Okrem online sveta ponúka členstvo 2 hry každý mesiac zdarma ako aj rôzne ďalšie výhody a zľavy. Členstvo platí aj pre staršie modely oboch herných konzol. 
Playstation 4: Playstation Plus
Xbox One: Live Gold
 
 

Aké doplnky si môžem ku konzole kúpiť?

Súčasťou balenia hernej konzoly býva gamepad. Pomocou gamepadu sa dokáže hráč zapojiť do hry. V prípade, že sa chcú hrať dvaja hráči vedľa seba naraz je potrebné si zakúpiť druhú hernú konzolu. 
 
Medzi ďalšie doplnky patria slúchadlá, slúchadlá s mikrofónom, herný volant s pedálmi alebo bez, joystick, webkamera, či pohybový ovládač, ktorý slúži na snímanie pohybov. Medzi pohybové vychytávky patria napríklad tenisové rakety, gitary, bubny, golfové palice a mnohé iné. 
 
Medzi ďalšie dostupné doplnky patria ochranné puzdra alebo batohy. Ich ochrannú funkciu oceníte, pri cestovaní, alebo prenášaní na väčšie vzdialenosti. 
 
 

Dokážem pripojiť konzolu na môj televízor?

Herná konzola nie je bohužial funkčná ako samostatný produkt. Pre jej použitie je nevyhnutný televízor alebo monitor. Xbox One a Sony Playstation 4 obsahujú natívny digitálny výstup HDMI, ktorý je určený pre všetky LCD a plazmové televízory. Nintendo Wii spomínaný natívny HDMI výstup nemá. Avšak môžete si dokúpiť adaptér.
 
Okrem LCD a plazmových televízorov majú HDMI vstup aj niektoré LCD monitory. K ostatným je možné zakúpiť redukciu z HDMI na DVI. Klasické CRT televízory sú taktiež použiteľné, avšak musia mať aspoň jeden analógový konektor. Nie však anténny.
Herná konzola vs. PC
 
 
 

Chcem zároveň používať hernú konzolu aj ako prehrávač filmov? 

Ak áno, môžete zabiť jednou ranou dve muchy. Playstation 4 je už od svojho uvedenia veľmi dobrý Blu-ray prehrávač s kvalitnou mechanikou. Rovnako ako Microsoft, aj Sony po čase uviedlo pohybový ovládač – Playstation Move. Pre pohodlné ovládanie sa teda nevyhnete dodatočnej investícii do diaľkového ovládania, ktoré z hernej konzoly spraví multimediálne centrum. Avšak nedokáž prehrať MP3 súbor a nepodporuje DLNA či média servery. Tak isto nedokáže prehrávať video súbory z USB kľúča. 
 
Xbox One síce neprehrá súbory z USB kľúča, no disponuje funkciou Play to, prostredníctvom ktorej sa Xbox One dokáže spárovať so zariadením využívajúcim operačný systém Windows a následne dokáže prehrať externý obsah. Napríklad hudbu, filmy alebo obrázky. Tak isto funguje ako solídny prehrávač Blu-ray. 
 
Porovnať herné konzoly